رفتار غیر عادی

 

کتاب «رفتارغیرعادی؛ رویکردی موردپژوهانه به فهم معضلات اجتماعی» با حضور دکتر شیرین احمدنیا، عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و عضو هیأت مدیره انجمن جامعه‌شناسی ایران، دکتر شیوا دولت‌آبادی، رئیس هیأت مدیره انجمن روان‌شناسی ایران و دکتر میرطاهر موسوی، عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات مدیریت رفاه اجتماعی نقد و بررسی می‌شود.

این برنامه با همکاری انجمن جامعه‌شناسی ایران، روز سه‌شنبه ۲۰تیر ۱۳۹۶ساعت ۱۱در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می‌شود.

کتاب «رفتارغیرعادی» با رویکردی موردپژوهانه به‌دنبال فهم معضلات اجتماعی است. نویسندگان این اثر در قالب مجموعه مقالات و در سه بخش به «مسائل مرتبط با سلامت»، «مسائل خانوادگی» و «رفتار از حد گذشته» پرداخته‌‌اند.

خودکشی، بی‌اشتهایی عصبی، سوءمصرف الکل یا موادمخدر، ایدز، مادران نوجوان، همسرآزاری یا خشونت‌خانگی، طلاق و فقر، نفقه کودک یا پدران بی‌مسئولیت، بی‌خانمانی و آزار جنسی، حمایت برابر قانون و حذف نژادی، جرم‌پیشگان، کشتار جمعی و قاتلان زنجیره‌ای موضوعاتی هستند که در سه بخش این کتاب به آنها پرداخته شده است.

نویسندگان این کتاب با استفاده از یادداشت‌های افرادی که دست به اعمال غیرعادی می‌زنند و نیز مصاحبه‌های عمقی با این افراد، کوشش کرده‌اند که به‌معنای ذهنی و درونی آنان که از رهگذر تفسیر و تعامل با دیگران به اعمالشان اسناد می‌دهند، راه یابند. نویسندگان، معضلات اجتماعی را به‌مثابه فرایندی اجتماعی بررسی می‌کنند و بر لزوم فهمی همدلانه در مطالعه رفتار انسان تأکید می‌کنند.

کتاب «رفتار غیرعادی؛رویکردی موردپژوهانه به فهم معضلات اجتماعی» در ۵۱۰صفحه توسط کریم باستانی، دانش‌آموخته جامعه‌شناسی دانشگاه تهران، در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات ترجمه و از سوی انتشارات پژوهشگاه و با همکاری شورای اجتماعی کشور، خرداد ۹۶منتشر شده است

.